Drzwi Otwarte w gospodarstwie Państwa Szaj 2013 (27.10.2013)

W dniach 12-13 października 2013 odbyły się w Gądkach pod Poznaniem jesienne spotkania z chryzantemą, organizowane przez Ogrodnictwo Szaj.

Drzwi Otwarte w gospodarstwie Państwa Szaj, największego producenta sadzonek chryzantem, są ważnym punktem w kalendarzu branży ogrodniczej. Nie mogło na nich zabraknąć wiodącego dystrybutora sadzonek gospodarzy – HORTICO SA – od kilkunastu lat współpracującego z Ogrodnictwem Szaj i sprzedającego w rejonie Dolnego Śląska corocznie około miliona sadzonek. Do Gądek pod Poznaniem wybrali się pracownicy naszego Działu Upraw Ogrodniczych oraz doradcy nawozów Plantacote®.

Jak co roku, ozdobą spotkania była ekspozycja bogatej kolekcji odmian chryzantem. Dużym zainteresowaniem gości cieszyły się popularne odmiany, m.in. ‘Komodo Blanc’, ‘Komodo Creme’, ‘Clapoti Blanc’, ‘Intrepid’, ‘Kantora Jaune’, ‘Passionnement’, ‘Salambo’, ‘Valys’, a także, z drobnokwiatowej serii Yahou, ‘Yahou Abricot’, ‘Yahou Coco’ czy ‘Yahou Golden’. Jeszcze większe wrażenie na odwiedzających zrobiły nowe na polskim rynku odmiany wielkokwiatowe, takie jak ‘Agora Blanc’, ‘Atena Blanc’, ‘Clotidou’, ‘Jokapi Dore’, ‘Topino Rouge’ oraz nowości wśród odmian drobnokwiatowych, w tym ‘Paradiso Yellow’, ‘Paradiso White’, ‘Paradiso Orange’ czy ‘Lingo Jaune’.

Organizatorzy zadbali również o szkoleniową część spotkania. Zaproszeni eksperci poprowadzili trzy prelekcje. Mgr inż. Joanna Borkowska z Ogrodnictwa Szaj analizowała technologie produkcji chryzantem, przede wszystkim rolę światła i temperatury w uprawie. Dr inż. Adam Muszyński poruszył tematykę prawidłowego nawożenia w produkcji chryzantem. Zaznaczył, że kluczem do optymalnego doboru nawozu jest analiza chemiczna składu gleby i wody – zarówno przed, jak i w trakcie sezonu. Mgr inż. Ryszard Łukowicz z Advisera omówił najczęściej popełniane błędy w projektowaniu oraz eksploatacji instalacji nawodnieniowych.
W jesiennych spotkaniach z chryzantemą wzięły także udział firmy towarzyszące, prezentujące nawozy, podłoża, doniczki, nawodnienia i konstrukcje szklarniowe. Nasi doradcy polecali do nawożenia chryzantem doniczkowych nawozy otoczkowane Plantacote®, których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski.

Dziękujemy organizatorom spotkania za miłą, rodzinną atmosferę i dużą dawkę wiedzy o chryzantemach. Do zobaczenia za rok!

Producent polskich nasion - PNOS Ożarów MazowieckiTa strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do góry strony