Jesteśmy solidarni z Ukrainą

Spotkanie plantatorów pomidorów szklarniowych w Białej Panieńskiej 20.07.2018 r.

W dniu 20 lipca 2018 r. w Hotelu Biały Dwór w Białej Panieńskiej odbyło się spotkanie dla plantatorów pomidorów szklarniowych organizowane przez Monsanto (właściciela marki De Ruiter), Grodan, Prayon i Bioline, których wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski jest HORTICO. Wzięło w nim udział około 150 osób, a tematyka dotyczyła zarówno technologii produkcji, jak również trendów wśród konsumentów pomidorów.

Na wstępie Dr Marta Repelewicz-Szybkowska z De Ruiter przedstawiła wyniki testu konsumenckiego dotyczącego odmiany pomidora malinowego Tomimaru Muchoo F1, w którym to odmiana ta zajęła pierwsze miejsce pod względem smaku. Następnie Dr Katarzyna Tykarska-Duchowska reprezentująca tą samą firmę poinformowała, że De Ruiter pracuje również nad kolejnymi pomidorami w tym typie, czego efektem jest m.in. testowana od dwóch lat w Polsce odmiana, która będzie oferowana pod nazwą Fujimaru Muchoo F1 – charakteryzująca się silnym wigorem i przeznaczona do uprawy w nowoczesnych szklarniach o wysokiej konstrukcji. Podczas prezentacji wspomniano także o zaletach szczepienia odmian pomidora na podkładach, co pozwala uzyskać silny system korzeniowy i wierzchołek roślin, przez co rośliny są mniej wrażliwe na suchą zgniliznę wierzchołkową i tworzą lepszej jakości owoce.

Z kolei Mieczysław Banach z firmy Grodan zaprezentował nowe rozwiązania w produkcji podłoży w technologii NG2.0, pozwalające na szybsze pierwsze nawodnienie oraz ulepszone rozprowadzenie wody w całej objętości maty. Wśród szczególnie polecanych przez Grodan produktów na podkreślenie z racji wyjątkowych korzyści dla użytkownika zasługuje mata o podwójnej gęstości – GT Master 10 cm.

W drugiej części spotkania przedstawiciel firmy Prayon pan Kurt Verhelst swoje wystąpienie poświęcił prezentacji nawozu Hortipray® micronutri Fe, nowemu produktowi, nad którym firma PRAYON pracowała przez kilka ostatnich lat. Zaprezentował najnowsze, bardzo korzystne dla ogrodników wyniki z nawożenia polifosforanami w uprawach bezglebowych oraz podkreślił, że związki te powinny w najbliższej przyszłości zastąpić powszechnie teraz stosowane chelaty żelaza, których wpływ na środowisko może być bardzo niekorzystny. W zacytowanych przez niego badaniach przeprowadzonych m.in. w Holandii zaobserwowano, że stosowanie tych polifosforanów oprócz doskonałego odżywienia żelazem wpłynęło na wyższy poziom wapnia w owocach, co istotnie ograniczyło występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej. Poza Wapniem badania potwierdziły większą zawartość w owocach żelaza oraz mikroelementów takich jak Cynk, czy Mangan co powoduje zmniejszenie kosztów produkcji. Kolejną zaletą, jaką uzyskuje ogrodnik niejako „przy okazji” stosowania Micronutri Fe jest utrzymanie lepszej drożności układów nawadniających oraz odkażanie, co zmniejsza ryzyko porażenia wirusami ew. przenoszonymi przez pożywkę.

Następnie Sylwia Domańska i Caroline Ried z firmy Bioline podczas prelekcji pod tytułem „Program ochrony ogórka z wykorzystaniem dotychczas stosowanych i nowych produktów ochrony biologicznej oraz nowe rozwiązania w ochronie biologicznej pomidora” omawiały zagrożenia ze strony Skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) oraz możliwości biologicznej ochrony roślin w szklarniach, przestrzegając jednocześnie o powszechnie obserwowanym ostatnio zmniejszeniu skuteczności chemicznych środków na tego szkodnika. Zaprezentowano zalety stosowania pułapki feromonowej Zentinel oraz Macrolophus pygmaeus – skutecznego jednocześnie oprócz Skośnika pomidorowego też na Mączlika szklarniowego, miniarki i przędziorki. Wspomniano także o nowej, bardzo skutecznej, opartej na feromonach pułapce na skośnika ISONET T, która wykorzystywana jest już w Anglii. Sporo uwagi Sylwia Domańska poświęciła też wykorzystaniu Kruszynka pospolitego – nowego owada w ofercie Bioline, który żeruje na larwach Skośnika pomidorowego. Produkt ten nosi nazwę Tricholine i jest jedynym owadem stosowanym w uprawach szklarniowych do zwalczania Skośnika pomidorowego. Wszystkie produkty firmy Bioline są na terenie Polski dystrybuowane przez HORTICO SA.

Spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją i wieczorem tanecznym, którego gwiazdą był uczestnik programu Mam talent Piotr Denisiuk.

Producent polskich nasion - PNOS Ożarów MazowieckiTa strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do góry strony